Filozofická Fakulta

Přednáška dr. Andrewa Robisona o G. B. Piranesim!

THE MARRIAGE OF VENICE AND ROME: GIOVANNI BATTISTA PIRANESI AS A GREAT ARTIST 

26. září 16.30, klášter sv. Anežky České


Andrew Robison

Dr. Robison je v současnosti nejlepším světovým znalcem díla velkého italského grafika Giovanniho Battisty Piranesiho (1720-1778). Působil dlouhá léta ve Sbírce grafiky a kresby National Gallery of Art, Washington na pozici Andrew W. Mellon Senior Curator of Prints and Drawings. Před nedávnem odešel do důchodu a nadále pokračuje ve vědecké činnosti.

Robison Studoval filosofii a religionistiku na Princeton University, po té v Oxfordu a v rámci programu Fulbright Research Scholar v Indii. Od roku 1970 do roku 1973 vyučoval filosofii na Univerzitě v Illinois. Již v té době se však hluboce zajímal o grafické umění. Díky tomu dostal nabídku od National Gallery of Art ve Washingtonu, kde od roku 1974 působil jako vedoucí Sbírky grafiky a kresby.

Během svého působení v NGA, dlouhého vice než 40 let, připravil řadu významných výstavních a publikačních projektů týkajících se kresby a grafiky od 15. do 20. století. Zejména se zabýval starými německými mistry, grafikou Rembrandta van Rijn, nebo benátským uměním – zejména osobností Giovanni Antonia Canale, zv.Canaletto, věnoval se však také dílu Pabla Picassa, nebo Ernsta Ludwiga Kirschnera a dalšími. Jeho publikační činnost viz níže v anglickém textu.

Andrew Robison proslul svým znalectvím grafiky Giovanni Battisty Piranesiho, o němž publikoval knihu Piranesi: Early Architectural Fantasies: A Catalogue Raisonné of the Etchings (1986). V současné době pracuje na katalogu kresby toho velkého italského umělce 18. Století.


Přednáška se bude konat v anglickém jazyce.
Vstup zdarma

 

Datum platnosti: 
27. září 2018

Aktuality

Přednáška z cyklu Románského umění v českých zemích a v Evropě se 3. a...

24. únor 2021

Z personálních důvodů bude knihovna do odvolání obsluhována pouze v pondělí, tj. objednávky...

23. únor 2021

se i v letním semestru střídá ve čtrnáctidenním rytmu s přednáškou prof. Šváchy. První setkání...

16. únor 2021

1) dr. Jana Mergla, cyklus Umělecké řemeslo, pondělí 22. 2. od 9.10,

2) Mgr. Jana...

14. únor 2021

Pí doc. Rakušanová a pí prof. Klimešová sdělují všem, kterým se nepodařilo vměstnat se do...

04. únor 2021