Historiografie a metodologie dějin umění II

Vyučující

prof. PhDr. Lubomír Konečný

Charakteristika

Přednáška navazuje na předmět Historiografie a metodologie dějin umění I a je věnována nejvýznamnějším uměleckohistorickým metodám již konstituovaného oboru. Student je podrobně seznámem s vývojem názorů na dějiny umění v 19. a  20. století a důraz je rovněž položen na současný stav dějin umění v jejich širokém kulturním kontextu. Během přednášek jsou postupně představny hlavní metodologické tendence v západní Evropě, přičemž důraz je položen i na místo českého dějepisu umění v jejich rámci.

Hlavní přednášená témata: Znalectví a fromalismus; Kulturně-historické tendence v DU; Ikonologie – Aby Warburg, Erwin Panofsky; Vídeňská škola dějin umění; E. H. Gombrich; České dějiny umění v první polovině 20. století

Povinná

• Wittlich P., Literatura k dějinám umění. Vývojový přehled, Praha 2008, (2. vyd.)(skripta FFUK)
  • Kroupa J., Metodologie dějin umění 1: Školy dějin umění, Brno 1996 (skripta FFMU)
  • Kroupa J., Metodologie dějin umění 2, Brno 2010
  • Vizuální teorie: Současné anglo-americké myšlení o výtvarných dílech, ed. L. Kesner  ml., Praha 1998
  • anofsky E., Význam ve výtvarném umění, Praha 2013 (2. vyd.)
  • Kol. aut. Kapitoly z českého dějepisu umění, 2 sv., Praha 1986

Doporučená

• Gombrich E. H., Umění a iluze, Praha 1985
  • Belting H., Konec dějin umění, Praha 2000